OY7          2014 Points

      
 

Muriwai - Auckland

      
 

Planners: Smirnov family

 

Controller: Rudy Hlawatsch

      
      
 

 You may be listed in the results but not in the OY points table below. This may be because you are not a member of a NZ orienteering club, it was your second run or you were part of a group.

      
 

Information about how the points are calculated can be found in the OY Series tab in this website.   Queries to John Powell at dnf_dns11@actrix.co.nz, 09 2388159

      
      

Place

Time

Red 1         8.8km

   

1

1:02:12

Gene Beveridge

NW

138.2

 

2

1:05:46

Cameron Tier

 NW

130.7

 

3

1:21:40

Robert Jessop

AK

105.2

 

4

1:23:50

Liam Paterson

TK

102.5

 

5

1:34:26

Matthew Jeans

NW

91.0

 

6

1:36:34

Dennis Wakefield

NW

89.0

 

7

1:37:00

James Crosby

AK

88.6

 

8

2:05:19

Brent Goodall

 CM

68.6

 

9

2:11:10

Ionel Popovici

AK

65.5

 

10

2:57:44

Tony Cooper

 AK

48.4

 
      
      
  

Red 2        6.0km

   

1

1:00:32

Greg Flynn

NW

101.2

 

2

1:01:43

Renee Beveridge

 NW

99.3

 

3

1:02:26

Cameron de L'isle

NW

98.1

 

4

1:06:44

Alice Tilley

NW

91.8

 

5

1:10:53

Geoff Mead

 NW

86.4

 

6

1:11:46

Ross Brighouse

 CM

85.4

 

7

1:11:52

Thomas Stolberger

NW

85.2

 

8

1:12:46

Guy Cory-Wright

AK

84.2

 

9

1:15:22

Voloshko Alexander

 AK

81.3

 

10

1:18:12

Alex Hood

 NW

78.3

 

11

1:19:22

Jeff Greenwood

 AK

77.2

 

12

1:21:50

Katherine Reynolds

 NW

74.9

 

13

1:23:16

Martin Crosby

 AK

73.6

 

14

1:25:17

Adrian Pike

 NW

71.8

 

15

1:26:15

Scott Vennell

AK

71.0

 

16

1:27:20

Andrew Bell

NW

70.1

 

17

1:27:39

Steve Oram

 AK

69.9

 

18

1:27:43

Owen Means

 NW

69.8

 

19

1:29:41

Mike Morse

NW

68.3

 

20

1:30:06

Peter King

AK

68.0

 

21

1:30:32

Bryce Brighouse

 CM

67.7

 

22

1:31:47

Richard Mercer

 AK

66.7

 

23

1:38:05

Andrew De L'Isle

 NW

62.5

 

24

1:43:52

Sam Morse

NW

59.0

 

25

1:51:18

Adrian Griffiths

 NW

55.0

 

26

1:51:45

Kingsley Ng-Wai Shing

 NW

54.8

 

27

1:55:48

Nick Monckton

NW

52.9

 

28

1:56:07

Anna Crosby

AK

52.8

 

29

1:59:41

Michael Knightbridge

NW

51.2

 

30

2:01:48

Allan Janes

NW

50.3

 

31

2:01:48

Tim Longson

NW

50.3

 

32

2:07:05

Leo McCormack

 AK

48.2

 
      
      
  

Red 3        4.5km

   

1

0:42:49

Paul Ireland

NW

78.3

 

2

0:44:43

Kieran Woods

AK

75.0

 

3

0:47:32

Max Griffiths

NW

70.6

 

4

0:54:25

Wayne Aspin

 CM

61.6

 

5

0:55:27

Matt Martin

NW

60.5

 

6

0:57:18

Ryan Williams

AK

58.5

 

7

0:57:42

Dwayne Smith

AK

58.1

 

8

0:58:12

Mike Beveridge

NW

57.6

 

9

0:58:46

Matthew Tier

NW

57.1

 

10

1:00:22

Neil Martin

NW

55.6

 

11

1:00:36

Patricia Aspin

 CM

55.3

 

12

1:00:40

Mark Frater

AK

55.3

 

13

1:01:23

Kate Salmon

 NW

54.6

 

14

1:04:41

Lyn Stanton

 AK

51.9

 

15

1:04:43

Lisa Mead

 NW

51.8

 

16

1:09:27

Stephen Andrew

 AK

48.3

 

17

1:10:40

Annette Orchard

 AK

47.5

 

18

1:15:28

Bronwyn Holcombe

AK

44.4

 

19

1:15:51

Phillippa Poole

NW

44.2

 

20

1:17:01

Suzanne Stolberger

 NW

43.6

 

21

1:19:17

Terje Moen

NW

42.3

 

22

1:22:31

Lisa Schloots

 CM

40.6

 

23

1:23:18

John Parsons

 AK

40.3

 

24

1:23:50

Bianca Mercer

 AK

40.0

 

25

1:29:56

Megan Officer

NW

37.3

 

26

1:31:42

Mike Roigard

 NW

36.6

 

27

1:32:57

Anna Parsons

AK

36.1

 

28

1:34:02

Robin Ambler

NW

35.7

 

29

1:34:52

Greg Roigard

AK

35.4

 

30

1:40:22

Elizabeth Paarsons

AK

33.4

 
      
      
  

Red 4       3.8km

   

1

0:48:16

Tegan Knightbridge

 NW

58.2

 

2

0:48:32

Rebecca Gray

NW

57.9

 

3

0:54:05

Heidi Stolberger

 NW

52.0

 

4

0:57:45

Catherine Andrew

AK

48.7

 

5

1:04:43

Hayley Ewen

NW

43.4

 

6

1:04:49

Hayley Smith

 AK

43.4

 

7

1:05:40

Meghan Drew

 AK

42.8

 

8

1:11:07

Bruce Cassey

AK

39.5

 

9

1:12:44

Trevor Carswell

 NW

38.6

 

10

1:14:40

Tessa Boyd

 AK

37.6

 

11

1:16:02

Mary Wadsworth

 AK

37.0

 

12

1:19:14

David Scott

AK

35.5

 

13

1:21:24

Julian Hayes

AK

34.5

 

14

1:22:01

Emily Hayes

AK

34.3

 

15

1:23:46

Patrick Hayes

AK

33.6

 

16

1:24:44

Kay Knightbridge

 NW

33.2

 

17

1:28:48

Maddie Longson

 NW

31.7

 

18

1:41:57

Alison Carswell

 NW

27.6

 

19

1:42:15

Clive Bolt

AK

27.5

 

20

1:44:37

Unni Lewis

CM

26.9

 

21

1:44:46

Karen Woods

AK

26.8

 

22

2:01:16

Les Paver

NW

23.2

 

23

2:17:32

Helen Bolt

AK

20.4

 

24

2:21:21

Nicola Kinzett

 AK

19.9

 
      
      
  

Red 5      3.0km

   

1

0:44:43

Alistair Stewart

AK

45.3

 

2

0:59:52

Selwyn Palmer

AK

33.8

 

3

1:00:03

Alison Comer

 AK

33.7

 

4

1:06:24

Joanna Stewart

AK

30.5

 

5

1:14:32

Rae Powell

CM

27.2

 

6

1:18:58

Val Robinson

 CM

25.6

 

7

1:22:57

Terry Nuthall

AK

24.4

 

8

1:25:58

Leigh Mosen

NW

23.5

 

9

1:31:29

Leon McGivern

AK

22.1

 

10

1:39:12

Kat Petho

AK

20.4

 

11

1:54:11

Geoff Leyland

NW

17.7

 

12

2:04:00

Bert Chapman

NW

16.3

 
      
      
  

Orange Long   4.7km

   

1

0:49:56

Daniel Monckton

NW

37.0

 

2

1:04:42

Liam Stolberger

NW

28.6

 

3

1:08:00

Ross Symington

NW

27.2

 

4

1:19:54

Alex Monckton

NW

23.1

 

5

1:20:29

Scott Carswell

NW

23.0

 

6

1:58:14

Gordon Holmes

NW

15.6

 
      
      
  

Orange Short  3.0km

   

1

0:34:41

Georgina Dibble

 NW

29.8

 

2

0:49:39

Anna Cory-Wright

AK

20.8

 

3

0:49:49

Jenny Cade

 NW

20.8

 

4

0:51:02

Ann Jeans

NW

20.3

 

5

0:55:58

Maggi Salmon

 NW

18.5

 

6

0:57:26

Kaye Griffiths

NW

18.0

 

7

0:59:21

Euan Pike

NW

17.4

 

8

1:16:03

Judy Ng-Wai Shing

NW

13.6

 

9

1:20:03

Sylvie Frater

AK

12.9

 

10

1:45:05

Anca Popovici

AK

9.8

 

11

1:45:51

Gay Ambler

NW

9.8

 
      
      
  

Yellow      2.5 km

   

1

0:28:10

Jessica Sewell

NW

17.9

 

2

0:21:30

Sophie Katavich

NW

23.4

 

3

0:32:18

Hayden Williams

AK

15.6

 

4

0:38:46

Juliette Frater

AK

13.0

 

5

0:44:00

Angus Syminton

 NW

11.5

 

6

0:47:32

Katie Monckton

 NW

10.6

 

7

0:40:55

Rebecca Greenwood

 AK

12.3

 
      
  

White       2.0 km

   

1

0:19:06

Matthew Greenwood

AK

11.9

 

2

0:21:58

Rosie Monckton

NW

10.3

 

3

0:22:42

Elsa Popovici

AK

10.0

 

4

0:26:08

Charlie Frater

AK

8.7

 

5

0:40:23

Grace Cory-Wright

AK

5.6