OY4 2013 Points

   
          

Woodhill South - Auckland Club

  
          

Planner:

Tony Cooper

  

Controller:

Jeff Greenwood

  
          
          

 You may be listed in the results but not in the OY points table below. This may be because you are not a member of a NZ orienteering club, it was your second run or you were part of a group.

  
          

Information about how the points are calculated can be found in the OY Series tab in this website. Note that the winning times for a course are treated as statistical outliers where the winners' age-classes are assigned to a more difficult course.  

  
          

Information or queries to John Powell at dnf_dns11@actrix.co.nz, 09 2388159

  
          
 

Red 1

11.8 km

 

Result

Rank

Time

Total

  

1

Matt

Ogden

NW

1:02:34

10.0

10.0

20.0

  

2

Gene

Beveridge

NW

1:06:57

9.5

9.3

18.8

  

3

Tom

Reynolds

NW

1:13:04

9.0

8.6

17.6

  

4

Matthew

Goodall

CM

1:27:12

8.5

7.2

15.7

  

5

Dennis

Wakefield

NW

1:34:58

8.0

6.6

14.6

  

6

Bruce

Peat

CM

1:45:56

7.5

5.9

13.4

  

7

Brent

Goodall

CM

1:54:37

7.0

5.5

12.5

  

8

Gergo

Verhas

AK

1:59:14

6.5

5.2

11.7

  

9

Kingsley

Ng Wai Shing

NW

2:21:29

6.0

4.4

10.4

  
          
          
 

Red 2

7.4 km

 

Result

Rank

Time

Total

  

1

Jonty

Oram

AK

0:52:24

10.0

10.0

20.0

  

2

Tommy

Hayes

AK

0:54:23

9.5

9.6

19.1

  

3

Cameron

De Lisle

NW

0:55:51

9.0

9.4

18.4

  

4

Imogene

Scott

AK

0:56:56

8.5

9.2

17.7

  

5

Paul

Ireland

NW

0:57:07

8.0

9.2

17.2

  

6

Alice

Tilley

NW

0:57:56

7.5

9.0

16.5

  

7

Al

Cory-Wright

PP

0:58:54

7.0

8.9

15.9

  

8

Marquita

Gelderman

NW

0:59:38

6.5

8.8

15.3

  

9

Kayla

Fairbairn

NW

1:04:06

6.0

8.2

14.2

  

10

Sonia

Hollands

CM

1:05:45

5.5

8.0

13.5

  

11

Dave

Middleton

NW

1:05:52

5.0

8.0

13.0

  

12

Katherine

Reynolds

NW

1:07:15

4.5

7.8

12.3

  

13

Steve

Oram

AK

1:08:57

4.0

7.6

11.6

  

14

Fenrando

Medieros

AK

1:09:37

3.5

7.5

11.0

  

15

Matthew

Jeans

NW

1:09:40

3.0

7.5

10.5

  

16

Steve

Pyatt

NW

1:10:06

2.5

7.5

10.0

  

17

Owen

Means

NW

1:15:31

2.0

6.9

8.9

  

18

Scott

Vennell

AK

1:17:56

1.5

6.7

8.2

  

19

Thomas

Stolberger

NW

1:18:22

1.0

6.7

7.7

  

20

Guy

Cory-Wright

AK

1:18:30

0.5

6.7

7.2

  

21

Martin

Crosby

AK

1:19:28

0.0

6.6

6.6

  

22

Phil

White

NW

1:23:18

0.0

6.3

6.3

  

23

Rudy

Hlawatsch

AK

1:23:52

0.0

6.2

6.2

  

24

Richard

Mercer

AK

1:24:10

0.0

6.2

6.2

  

25

Alan

Moore

CM

1:33:49

0.0

5.6

5.6

  

26

Mark

Wilson

AK

1:40:00

0.0

5.2

5.2

  

27

Stephen

Reynolds

NW

1:55:03

0.0

4.6

4.6

  
          
          
 

Red 3

5.3 km

 

Result

Rank

Time

Total

  

1

Renee

Beveridge

NW

0:46:44

10.0

10.0

20.0

  

2

Andrew

Bell

NW

0:47:15

9.5

9.9

19.4

  

3

Claire

Flynn

NW

0:47:47

9.0

9.8

18.8

  

4

James

Crosby

AK

0:48:29

8.5

9.6

18.1

  

5

Wayne

Aspin

CM

0:50:02

8.0

9.3

17.3

  

6

Rob

Garden

NW

0:50:30

7.5

9.3

16.8

  

7

Patricia

Aspin

CM

0:52:18

7.0

8.9

15.9

  

8

Darren

Gosse

NW

0:53:40

6.5

8.7

15.2

  

9

Heidi

Stolberger

NW

0:54:02

6.0

8.6

14.6

  

10

Andrew

De Lisle

NW

0:57:46

5.5

8.1

13.6

  

11

Kate

Salmon

NW

1:00:24

5.0

7.7

12.7

  

12

Phillippa

Poole

NW

1:03:09

4.5

7.4

11.9

  

13

Lyn

Stanton

AK

1:03:11

4.0

7.4

11.4

  

14

Cara-Lisa

Schloots

CM

1:03:43

3.5

7.3

10.8

  

15

Dwayne

Smith

AK

1:04:17

3.0

7.3

10.3

  

16

Elke

Haag

NW

1:06:49

2.5

7.0

9.5

  

17

Sam

Morse

NW

1:07:56

2.0

6.9

8.9

  

18

Anna

Parsons

AK

1:08:00

1.5

6.9

8.4

  

19

Phillip

Johansen

NW

1:10:16

1.0

6.7

7.7

  

20

Roger

Woodroofe

AK

1:13:09

0.5

6.4

6.9

  

21

Bronwyn

Holcombe

AK

1:14:46

0.0

6.3

6.3

  

22

Trevor

Carswell

NW

1:16:38

0.0

6.1

6.1

  

23

Terje

Moen

NW

1:20:37

0.0

5.8

5.8

  

24

John

Parsons

AK

1:20:44

0.0

5.8

5.8

  

25

Elizabeth

Parsons

AK

1:22:50

0.0

5.6

5.6

  

26

Mike

Roigard

NW

1:24:19

0.0

5.5

5.5

  

27

Suzanne

Stolberger

NW

1:29:22

0.0

5.2

5.2

  

28

Mike

Morse

NW

1:32:36

0.0

5.0

5.0

  

29

Greg

Roigard

AK

1:35:18

0.0

4.9

4.9

  

30

Nicola

Kinzett

AK

1:38:50

0.0

4.7

4.7

  
          
          
 

Red 4

3.7 km

 

Result

Rank

Time

Total

  

1

Ryan

Williams

AK

0:36:02

10.0

10.0

20.0

  

2

Lauren

Holmes

NW

0:38:08

9.5

9.4

18.9

  

3

Hayley

Ewen

NW

0:38:50

9.0

9.3

18.3

  

4

Catherine

Andrew

AK

0:38:54

8.5

9.3

17.8

  

5

Max

Griffiths

NW

0:41:43

8.0

8.6

16.6

  

6

Tegan

Knightbridge

CM

0:43:03

7.5

8.4

15.9

  

7

Chris

Gelderman

NW

0:44:11

7.0

8.2

15.2

  

8

Rebecca

Calderon

NW

0:48:01

6.5

7.5

14.0

  

9

Adrian

Griffiths

NW

0:51:50

6.0

7.0

13.0

  

10

Mary

Moen

NW

0:51:52

5.5

6.9

12.4

  

11

Chevelle

Sands

CM

0:52:54

5.0

6.8

11.8

  

12

Caneron

Simms

NW

0:52:59

4.5

6.8

11.3

  

13

Matthew

Cox

CM

0:55:54

4.0

6.4

10.4

  

14

Tim

Longson

NW

0:56:44

3.5

6.4

9.9

  

15

Maddie

Longson

NW

0:56:50

3.0

6.3

9.3

  

16

Bronwen

Allen

NW

0:56:51

2.5

6.3

8.8

  

17

Clive

Bolt

AK

0:57:38

2.0

6.3

8.3

  

18

Lisa

Schloots

CM

1:02:53

1.5

5.7

7.2

  

19

Anna

Crosby

AK

1:03:36

1.0

5.7

6.7

  

20

Christy

Siu

NW

1:04:29

0.5

5.6

6.1

  

21

Mervyn

Paitry

AK

1:09:32

0.0

5.2

5.2

  

22

Glen

Middleton

NW

1:09:51

0.0

5.2

5.2

  

23

Mary

Wadsworth

AK

1:10:55

0.0

5.1

5.1

  

24

Bianca

Mercer

AK

1:11:31

0.0

5.0

5.0

  

25

Helen

Bolt

AK

1:17:03

0.0

4.7

4.7

  

26

Bert

Chapman

NW

1:47:18

0.0

3.4

3.4

  
          
          
 

Orange L

5.0 km

 

Result

Rank

Time

Total

  

1

Adrian

Pike

NW

0:48:34

10.0

10.0

20.0

  

2

Craig

Moss

NW

0:51:48

9.5

9.4

18.9

  

3

Claire

Dobson

CM

1:05:15

9.0

7.4

16.4

  

4

Georgie

Crumb

AK

1:21:17

8.5

6.0

14.5

  

5

Alison

Crumb

AK

1:21:17

8.0

6.0

14.0

  

6

Maggie

Reynolds

NW

1:26:03

7.5

5.6

13.1

  
          
          
 

Orange S

3.8 km

 

Result

Rank

Time

Total

  

1

Daniel

Monckton

NW

0:40:32

10.0

10.0

20.0

  

2

Michael

Knightbridge

NW

0:41:56

9.5

9.7

19.2

  

3

Tegan

Knightbridge

NW

0:42:03

9.0

9.6

18.6

  

4

Nick

Mockton

NW

0:44:58

8.5

9.0

17.5

  

5

Scott

Carswell

NW

0:51:55

8.0

7.8

15.8

  

6

Liam

Stolberger

NW

0:59:24

7.5

6.8

14.3

  

7

Gordon

Holmes

NW

0:59:31

7.0

6.8

13.8

  

8

Kay

Knightbridge

NW

1:05:41

6.5

6.2

12.7

  

9

Tessa

Boyd

AK

1:06:28

6.0

6.1

12.1

  

10

Ryan

Moore

NW

1:12:02

5.5

5.6

11.1

  

11

Judy

Ng-Wai Shing

NW

1:27:04

5.0

4.7

9.7

  

12

Kaye

Griffiths

NW

1:45:34

4.5

3.8

8.3

  

13

Leon

McGivern

AK

1:51:57

4.0

3.6

7.6

  

14

Kyla

Moore

NW

1:53:04

3.5

3.6

7.1

  

15

Megan

Van Der Spuy

AK

1:56:26

3.0

3.5

6.5

  
          
          
 

Yellow

2.7 km

 

Result

Rank

Time

Total

  

1

Georgina

Dibble

NW

0:24:29

10.5

13.1

23.6

  

2

Bryon

Mosen

NW

0:32:07

10.0

10.0

20.0

  

3

Charlotte

De Lisle

NW

0:32:36

9.5

9.9

19.4

  

4

Alex

Monckton

NW

0:32:50

9.0

9.8

18.8

  

5

Rosie

Monckton

NW

0:33:52

8.5

9.5

18.0

  

6

Jessica

Sewell

NW

0:35:49

8.0

9.0

17.0

  

7

Lana

Gosse

NW

0:43:49

7.5

7.3

14.8

  

8

Anna

Cory-Wright

AK

0:45:16

7.0

7.1

14.1

  

9

Sylvie

Frater

AK

0:47:44

6.5

6.7

13.2

  

10

Braydon

Gelderman

NW

0:49:01

6.0

6.6

12.6

  

11

Courtney

Brighouse

CM

0:51:17

5.5

6.3

11.8

  

12

Olivia

Brighouse

CM

0:52:05

5.0

6.2

11.2

  

13

Phillippa

Carswell

NW

0:58:11

4.5

5.5

10.0

  

14

Ryley

Gelderman

NW

1:51:48

4.0

2.9

6.9

  
          
          
 

White

2.0km/105m

 

Result

Rank

Time

Total

  

1

Rebecca

Greenwood

AK

0:22:23

10.0

10.0

20.0

  

2

Rosie

Monckton

NW

0:25:31

9.5

8.8

18.3

  

3

Marnie

Gosse

NW

0:34:50

9.0

6.4

15.4

  

4

Charlie

Frater

AK

0:45:05

8.5

5.0

13.5

  

5

Matthew

Greenwood

CM

0:47:20

8.0

4.7

12.7

  

6

Grace

Cory-Wright

AK

0:59:49

7.5

3.7

11.2