2013 OY Course Points Table

    
                
 

OY

Map

Club

 

Planner

Controller

    
 

1

Puketapu Road

AK

 

Martin Crosby

Scott Vennell

   
 

2

Bombay Quarry

CM

 

Gerald Handcock

Brian Long

   
 

3

Whites Line

NW

 

Cameron Tier

Gene Beveridge

   
 

4

Woodhill South

AK

 

Tony Cooper

Jeff Greenwood

   
 

5

Waiuku South

CM

 

Alistair Long

Ross Brighouse

   
 

6

Slater Road

NW

 

Stephen Reynolds

Katherine Reynolds

   
 

7

Houto North

NW

 

Thomas Reynolds

Stephen Reynolds

   
 

8

Houto Forest

NW

 

Thomas Reynolds

Thomas Reynolds

   
                
 

You may have received OY points for an event but not be listed below.  This could be because you are not actually a club member, your year of birth has not been supplied by your club, you will not obtain 5 results in the series or it could be a clerical error.            

   
                
 

Transfer of data to this table from the OY points for each event has a significant manual component hence errors are possible.  Queries to to John Powell at dnf_dns11@actrix.co.nz or 09 2388159

  
                
  

Orienteers of the Year

     
 

The listing of the competition winners below is provisional subject to correction for errors and will be final from October 25.  Course planners and controllers have, for the event they planned, been awarded the average of their points over the other events.

   
                
  

Red 1 M

 

Matt Ogden

        
  

Red 1 W

 

vacant

        
  

Red 2 M

 

Cameron de Lisle

        
  

Red 2 W

 

Alice tilley

        
  

Red 3 M

 

James Crosby

        
  

Red 3 W

 

Kate Salmon

        
  

Red 4 M

 

vacant

        
  

Red 4 W

 

Anna Crosby

        
  

Orange L M

 

Craig Moss

        
  

Orange L  W

 

vacant

        
  

Orange S M

 

Daniel Monckton

        
  

Orange S W

 

Tegan Knightbridge

        
  

Yellow M

 

Alex Monckton

        
  

Yellow W

 

Georgina Dibble

        
  

White M

 

Matthew Greenwood

        
  

White W

 

Rebecca Greenwood

        
                
     

OY1

OY2

OY3

OY4

OY5

OY6

OY7

OY8

Best 5

  
 

Red1M

              

1

Matt

Ogden

NW

M21

20.0

 

20.0

20.0

19.2

20.0

20.0

19.3

100.0

  

2

Matthew

Goodall

CM

M18

  

17.8

15.7

16.7

17.5

 

17.1

84.8

  

3

Gene

Beveridge

NW

M21

 

20.0

19.5

18.8

20.0

19.1

  

97.4

  

4

Bruce

Peat

CM

M50

 

12.9

14.6

13.4

14.2

12.6

9.4

 

67.7

  

5

Allan

Janes

NW

M40

9.7

11.1

12.3

 

10.2

10.5

  

53.8

  

6

Brent

Goodall

CM

M40

 

15.5

 

12.5

13.6

 

13.6

13.8

69.0

  

7

Tony

Cooper

AK

M50

7.7

8.2

7.6

8.2

8.2

9.7

7.9

 

42.2

  
                
 

Red1W

              
 

No entries

              
                
 

Red2M

              

1

Cameron

de Lisle

NW

M16

  

18.5

18.4

20.0

17.1

 

20.0

94.0

  

2

Jonty

Oram

AK

M18

20.0

19.2

19.4

20.0

 

14.9

  

93.5

  

3

Dave

Middleton

NW

M60

 

15.3

9.1

13.0

16.4

10.9

18.5

 

74.1

  

4

Steve

Oram

AK

M40

14.7

14.1

10.8

11.6

13.1

 

12.9

 

66.4

  

5

Thomas

Stolberger

NW

M16

10.8

16.0

9.6

7.7

10.3

11.8

14.7

 

63.6

  

6

Steve

Pyatt

NW

M50

8.3

 

12.5

10.0

7.5

9.0

16.2

11.8

59.5

  

7

Martin

Crosby

AK

M50

9.1

11.8

6.6

6.6

9.8

9.7

10.0

 

47.9

  

8

Owen

Means

NW

M50

10.0

12.4

6.2

8.9

 

6.5

  

44.0

  

9

Allan

Moore

NW

M40

  

6.3

5.6

 

4.9

12.1

12.3

41.2

  

10

Richard

Mercer

AK

M50

6.7

 

6.7

6.2

11.8

4.8

8.3

 

39.7

  

11

Mark

Wilson

AK

M50

 

10.5

5.0

5.2

6.5

  

9.6

36.8

  

12

Stephen

Reynolds

NW

M50

6.8

 

5.7

4.6

 

6.5

6.5

9.0

34.5

  
                
 

Red2W

              

1

Alice

Tilley

NW

W16

15.3

18.7

14.4

16.5

18.4

17.6

20.0

19.3

94.0

  

2

Kayla

Fairbairn

NW

W16

 

17.6

16.4

14.2

16.9

 

19.2

15.9

86.0

  

3

Sonia

Hollands

CM

W18

16.8

16.8

13.7

13.5

14.1

12.9

 

17.3

78.7

  
                
 

Red3M

              

1

James

Crosby

AK

M16

18.7

 

18.7

18.1

18.0

 

20.0

15.9

93.5

  

2

Alistair

Stewart

AK

M60

16.9

20.0

  

18.8

4.5

16.2

14.0

85.9

  

3

Rob

Garden

NW

M60

  

16.9

16.8

 

20.0

15.6

15.2

84.5

  

4

Andrew

De Lisle

NW

M40

11.4

18.1

6.0

13.6

13.5

11.2

14.1

16.4

75.7

  

5

Dwayne

Smith

AK

M40

14.9

  

10.3

16.0

 

15.0

11.6

67.8

  

6

Terje

Moen

NW

M60

5.2

8.4

5.5

5.8

9.3

7.4

  

36.4

  

7

Mike

Roigard

NW

M50

8.4

4.6

5.5

5.5

10.0

5.0

 

4.7

34.4

  

8

John

Parsons

AK

M60

6.3

11.0

5.6

5.8

 

5.6

  

34.3

  
                
 

Red3W

              

1

Kate

Salmon

NW

W18

 

14.7

11.3

12.7

19.3

15.3

13.3

11.0

75.3

  

2

Patricia

Aspin

CM

W60

  

16.1

15.9

16.9

15.9

 

10.4

75.2

  

3

Cara Lisa

Schloots

CM

W18

 

18.6

10.7

10.8

14.1

 

16.8

 

71.0

  

4

Suzanne

Stolberger

NW

W40

10.9

15.3

14.4

5.2

17.4

12.9

4.1

 

70.9

  

5

Heidi

Stolberger

NW

W14

9.0

12.6

13.4

14.6

15.2

11.8

7.6

 

67.6

  

6

Phillippa

Poole

NW

W50

 

14.2

8.1

11.9

12.9

14.3

11.5

7.7

64.8

  

7

Lyn

Stanton

AK

W40

7.1

7.8

 

11.4

11.8

9.4

8.8

 

49.2

  

8

Elizabeth

Parsons

AK

W50

4.8

9.8

5.5

5.6

5.8

6.8

  

33.5

  

9

Nicola

Kinzett

AK

W50

4.5

5.0

4.3

4.7

5.2

4.1

  

23.7

  
                
 

Red4M

              
 

no entrants

              
                
 

Red4W

              

1

Anna

Crosby

AK

W14

   

7.2

19.4

14.7

16.4

13.7

71.4

  

2

Mary

Moen

NW

W60

15.5

8.9

11.5

12.4

15.5

13.4

  

68.3

  

3

Bianca

Mercer

AK

W14

  

14.2

5.0

 

17.2

15.7

15.0

67.1

  

4

Joanna

Stewart

AK

W60

8.9

9.5

  

12.5

11.7

13.0

9.0

55.7

  

5

Lisa

Schloots

CM

W50

9.7

  

7.7

6.8

12.8

12.2

 

49.2

  

6

Val

Robinson

CM

W70

6.9

   

9.7

10.2

10.3

9.6

46.7

  

7

Rae

Powell

CM

W60

5.5

6.7

7.1

 

12.0

 

9.6

 

40.9

  

8

Helen

Bolt

AK

W60

4.4

3.1

5.3

4.7

10.5

   

28.0

  
                
 

Orange LM

              

1

Craig

Moss

NW

M40

13.4

13.7

18.9

18.9

20.0

18.2

 

18.1

94.1

  

2

Adrian

Pike

NW

M40

12.1

15.8

18.4

20.0

 

20.0

  

86.3

  
                
 

Orange LW

              
 

no entrants

              
                
 

Orange SM

              

1

Daniel

Monckton

NW

M14

 

20.0

20.0

20.0

15.2

18.0

20.0

20.0

100.0

  

2

Nick

Monckton

NW

M40

19.7

14.4

18.1

17.5

11.6

20.0

18.5

 

93.8

  

3

Liam

Stolberger

NW

M12

18.0

17.7

13.3

14.3

16.1

16.9

13.5

 

83.0

  
                
 

Orange SW

              

1

Tegan

Kinghtbridge

NW

W14

 

19.3

18.6

18.6

18.8

19.0

17.3

17.5

94.3

  

2

Kay

Knightbridge

NW

W40

 

12.5

15.9

12.7

13.7

15.0

16.3

14.9

75.8

  

3

Judy

Ng-Wai Shing

NW

W50

8.9

5.0

9.7

9.7

8.3

 

9.0

 

45.6

  

4

Maggi

Salmon

NW

W50

 

4.4

8.1

 

9.6

10.3

10.2

 

42.6

  
                
 

Yellow M

              

1

Alex

Monckton

NW

M12

20.0

18.0

18.5

18.8

18.5

20.0

15.8

20.0

97.3

  
                
 

Yellow W

              

1

Georgina

Dibble

NW

W14

20.0

 

21.7

23.6

20.0

17.8

20.0

18.3

105.3

  
                
 

White M

              

1

Matthew

Greenwood

AK

M10

15.3

7.9

14.0

12.7

13.1

   

63.0

  
                
 

White W

              

1

Rebecca

Greenwood

AK

W10

20.0

18.2

20.0

20.0

20.0

20.0

  

100.0

  

2

Rosie

Monckton

NW

W10

15.9

17.6

19.3

18.3

19.4

18.8

20.0

20.0

97.5

  

3

Katie

Monckton

NW

W40

17.7

 

17.9

  

15.7

16.6

19.0

86.9